CESTA VESMÍREM aneb exkurze v planetáriu HK

V pondělí 9. 12. 2019 se studenti 1. ročníku, společně s námi druháky, vydali do Hradce Králové, kde na nás čekal skvělý program připravený místním planetáriem a hvězdárnou.
Poté, co jsme se všichni úspěšně dopravili k budově hvězdárny, ujali se nás lektoři a na řadu přišla projekce v digitálním planetáriu, zaměřená na naše blízké kosmické okolí i široký vesmír. Nejen, že jsme si mohli detailně prohlédnout jak přirozená, tak umělá kosmická tělesa, ale pomocí jednotky světelný rok jsme si vytvořili představu o vzdálenostech mezi hvězdami nebo o velikostech galaxií. Nakonec jsme shlédli film „Cesta za miliardou sluncí“, který pojednává o historii poznání vesmíru a o projektu Evropské kosmické agentury, na kterém se podíleli i čeští vědci. Projekcí však exkurze nekončila! Čekali nás ještě krátké výklady o spektrálních třídách a vývoji hvězd, nebo o druzích záření.
Návštěvu hvězdárny jsme si užili a odnesli si důležité informace, které jistě využijeme ve škole.

Lucka, 2.A