Školní kolo Biologické olympiády

Budiž světlo
Ačkoli nás neustále obklopuje a ovlivňuje přímo i nepřímo, věnujeme mu obvykle jen docela malou pozornost. V živých systémech je však světlo hodně důležité a jeho vliv je naprosto zásadní. Jen namátkou: fotosyntéza, fotorespirace, fotorecepce a mechanismy vidění, vliv světla na jedince, populace, společenstva a ekosystémy, bioluminiscence,… To všechno si mohli studenti přečíst v přípravném textu 51. ročníku biologické olympiády, něco víc dokonce přímo vyslechnout od autorů brožurky na přednáškovém cyklu, který pravidelně pořádá BiGy v Hradci Králové. Pro úspěch v biologické olympiádě je však vždycky rozhodující komplexní biologický přehled a myšlení. A kdo si nejlépe poradil s olympijským biologickým testem, vyřešil úlohy týkající se fotosyntézy, pigmentů, lidského vidění a nakonec zvládl i všechny části poznávačky? Do krajského kola postupují Vítek, Martin a Anička Bartková, Niels je náhradníkem pro KK BiO A.
P.S. 1: Na Poznávačku se člověk může časem něco naučit, ale je to dřina.
P.S. 2: Hlas kuňky nepoznal nikdo, ale nejblíž byl s rosničkou Niels („Výš, Radime, výš“).

Helena Trkalová