Terezínské noviny – jak to bylo

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět, že dnes 8. března strávíme pár dopoledních hodin projektem s Přírodní školou. A tak se tomu i stalo. Dopoledne si můžete nazvat, jak chcete, ať už „Novinářské dopoledne“, „RIM-RIM-RIM“, „Ohlédnutí za druhou světovou válkou“ anebo „Rozdělení do skupin, marné pokoušení o zvolení správného data k události a umrtvená fantazie při psaní originálních článků“. V této téměř nicneříkající větě jsem v podstatě popsala to, co probíhalo. Celé naučné dopoledne pan ředitel z Prahy začal písní „Ach synku, synku“ – což bylo příhodné, jelikož včerejší datum souhlasí s datem narození velikána T. G. Masaryka. Jak už jsem zmínila, poté následovalo náhodné rozdělení do skupin a přiřazování letopočtů k události (například „atentát na R. Heydricha; 4. června 1942). Musím říct, že to bylo velmi přínosné, a to i přes to, že jsme toto téma brali v dějepise už mnohokrát. Ujasnili jsme si tím celkový průběh války a plynně navázali na Terezín a již zmíněné Terezínské noviny. Naši přátelé z Prahy se s námi podělili o své znalosti a pokusili se nám je předat. Pravděpodobně se jim to povedlo, poněvadž následující a zároveň poslední aktivitou bylo sepsání článků v duchu té doby. Stejně, jako psaly děti v časopisu RIM-RIM-RIM. Do svých rolí jsme se krásně vžili a vznikla doslova umělecká díla, která jsou všechna zanesena do nového a budoucnu určitě nezapomenutelného čísla časopisu.
V budoucnu plánujeme založit vlastní školní (pravděpodobně) časopis, tak doufejme, že nám naše dnes získané zkušenosti pomohou.

Magdaléna, 3.A