Pohádky přes pohádky

Pohádky přes pohádky je projekt Hořického gymnázia, podporovaný městem Hořice, realizovaný od března 2015 do února 2016. Šlo o přípravu a předvedení interaktivního divadelního představení pro děti z mateřských škol v Hořicích a jeho okolí.
Studenti napsali divadelní scénář, jeho základem byly čtyři klasické pohádky: O zakleté princezně,
O Červené karkulce, O veliké řepěO perníkové chaloupce. Pohádky záměrně popletli, aby malí diváci svými tvůrčími vstupy (tancem, zpěvem a hereckými výstupy) za pomoci postavy Kašpárka zjednali nápravu a pohádky rozpletli. Požádali jsme město Hořice o grant, v květnu 2015 jsme jej získali a využili ho na nákup materiálu, na scénickou výpravu, kostýmy a dopravu.

Během podzimu 2015 jsme hodně zkoušeli, vyráběli kostýmy a kulisy, učili se vlastní texty písní, zpívali a cvičili hudební doprovod. Aby děti skutečně zasahovaly do děje, využili jsme postavu Kašpárka, aby s nimi v průběhu divadelního představení navazoval kontakt, kladl jim otázky a aby nakonec spolu s ním pohádky opět rozpletly a jednu si společně dohrály.

6. 11. jsme měli premiéru v Hořicích v MŠ Pod Lipou, 11. 11. jsme vystoupili v Sobčicích,
20. 11. v MŠ Na Habru a těsně před vánočními prázdninami 18. 12. v MŠ Husova.

Bylo hezké pozorovat, jak malí diváci bezprostředně reagovali. Ihned se zapojili do děje, chtěli se všichni dostat na jeviště, bránili Karkulku, varovali ostatní postavy před vlkem, aby pomohli společně vytáhnout řepu, chtěli být myškou, zajíčkem. Tancovali a s radostí zpívali, přivolávali déšť.
Těšilo nás, že se divadelní představení líbila, což dokazují výtvarné práce dětí a fotografie z každého představení.

Projekt jsme zakončili výstavou ve foyer divadelního sálu hořické radnice. Kresby dětí, fotografie z představení, kulisy a kostýmy můžete zhlédnout od 15. 1. do 12. 2. 2016 vždy od 8 do 15 hodin. Srdečně vás zveme i s vašimi dětmi.

Vyzkoušeli jsme si zrealizovat projekt, jak se říká, od A do Z. Zažili jsme při přípravě hezké chvíle, ale i rozčarování a názorové neshody. Všechno bylo potřeba, abychom představení dotáhli do zdárného konce. Rozdávat radost druhým bylo pro nás potěšením. Tak zase někdy příště.

,,Zazvonil zvonec a pohádky je konec.“

Za Hořické gymnázium
Sylva Zajícová