Jak se mají lišejníky?

2015-10-helena01mLišejníky jsou organismy, které vznikají vzájemným těsným vztahem mezi houbovými vlákny a řasami nebo sinicemi. Tento vztah je poměrně křehký, lišejníky proto nerostou úplně všude. Takové organismy se nazývají bioindikátory, jejich výskyt vypovídá o vlastnostech prostředí, ve kterém se nacházejí. A právě lišejníky jsou citlivé na znečištění prostředí oxidy síry a dusíku. Jak je to v Hořicích s čistotou ovzduší? Prváci a druháci se vypravili do Smetanových sadů a na Gothard, aby to vyzkoumali s pomocí lišejníků rostoucích na kůře stromů. A co jsme zjistili? Na stromech se vyskytují lišejníky s korovitou a lupenitou stélkou, ale není jich mnoho, do 5 druhů na jednom stromě. Na břízách na Gothardě se objevila dokonce provazovka srstnatá, to už je trochu citlivější lišejník, v poslední době se ale nechá najít. Prozkoumali jsme přes 30 stromů, pro přesnější závěry bychom museli naše výzkumy rozšířit. Na druhou stranu můžeme srovnávat s měřeními, která prováděli studenti naší školy od devadesátých let minulého století. Takže můžeme říci, že počet druhů epifytických lišejníků se ve Smetanových sadech a na Gothardě výrazně nezměnil, zatížení emisemi síry a dusíku je střední.

Helena Trkalová