Zdravoťák 2023

Ve středu 29. března jsme uspořádali zdravotní kurz pro sedmáky místních základních škol a naše prváky. Akci předcházela důkladná logistická příprava pod vedením třetího ročníku a přednáška záchranáře Miroslava Ouzkého, který vyplnil mezery v našich dosavadních vědomostech a na průběh akce také dohlížel. Vše začínalo společným setkáním, při němž jsme si pro navození správné atmosféry zazpívali písničku o chatrném zdraví. Žáci dále absolvovali čtyři přednášky, které jim měly poskytnout znalosti potřebné pro správný postup při záchraně raněných.
Následovala nejdůležitější část, tedy závod, kde si žáci nově nabyté vědomosti vyzkoušeli v praxi.
Setkali se celkem s dvanácti sehranými situacemi, mezi něž patřila například autonehoda, pád z výšky, poranění elektřinou, tepenné krvácení či mrtvice. Jako ve správném závodě byli žáci na stanovištích také bodováni a získali od figurantů zpětnou vazbu, jak se jim úkoly povedlo splnit.
Výsledek vypadal tak, že celé dopoledne bez ustání po škole někdo pobíhal, každých pár minut zazníval signál pro střídání stanovišť nebo výkřiky „raněných“. Zkrátka bylo rušno. Aby taky ne, zdravoťáckého dopoledne se zúčastnilo bezmála 120 žáků! Třídy základních škol od nás odcházely plné adrenalinu, nových zkušeností a zážitků a možná i hrůzy z leckdy velmi přesvědčivých inscenací.

Anežka Kopecká, 3.A