Novinky v opatřeních covid-19 od 31. 1. 2022

Výjimka z testování

Nově mají výjimku z testování všechny osoby, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u nich doba nařízené izolace a od pozitivního RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2, na jehož základě byla nařízena izolace, neuplynulo více než 30 dnů.

Ochranný prostředek (respirátor)

Obecně je stále platná povinnost uvnitř škol a školských zařízení nosit ochranu úst a nosu bez ohledu na rozestupy mezi osobami.

Pro jednotlivé skupiny osob pak platí následující:

Děti, žáci a studenti při vzdělávání nejsou povinni nosit ochranný prostředek:

• pokud jsou usazeni a pokud je na tomto vzdělávání současně přítomno nejvýše 50 dětí, žáků nebo studentů,
  • v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku,
  • ubytované děti, žáci nebo studenti při pobytu v pokoji (tj. mimo společné prostory) v internátě a domově mládeže a při pobytu na škole v přírodě,
  • zkoušený při zkoušce ve škole v případě, že je nejméně 1,5 m od ostatních.

Pedagogičtí pracovníci

Při poskytování vzdělávání ti, kteří byli očkováni proti onemocnění covid-19 a od dokončení očkovacího schématu uplynulo nejméně 14 dní a v případě pracovníků, kteří dovršili 18 let věku, zároveň nejvýše 270 dní nebo byli očkováni posilovací dávkou, nejsou povinni nosit ochranný prostředek.

Neočkovaní pedagogové tak musí nosit ochranný prostředek i při poskytování vzdělávání, není-li stanoveno jinak (viz výjimky níže).

Očkovaní pedagogové, kterým ale vypršela platnost očkovacího certifikátu (270 dnů po ukončení očkování), jsou také povinni nosit při poskytování vzdělávání ochranný prostředek, není-li stanoveno jinak (viz výjimky níže). Platí od 15. 2. 2022

Výjimky z nošení respirátoru:

v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (zejména tělocvik, zpěv, hra na dechové nástroje), pokud tito udržují od ostatních vzdálenost alespoň 1,5 metru, tato výjimka se vztahuje i na neočkované pedagogy

zkoušející při zkoušce ve škole, pokud všechny osoby udržují vzdálenost alespoň 1,5 metru tato výjimka se vztahuje i na neočkované pedagogy