Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


dokuwiki:jak_psat_na_dokuwiki

Jak psát na DokuWiki

Psaní na dokuwiki se dá rychle naučit a je celkem podobné psaní HTML stránek. Co nenajdete zde, najdete v angličtině na www.dokuwiki.org, můžete se také podívat na videa. Nejsnažší je podívat se na stránku, kde už někdo vytvořil něco podobného a podívat se, jak to udělal. Po straně je ikonka tužky s nápisem „Upravit stránku“ – stačí kliknout, podívat se a dát zrušit úpravy.

Vytvoření, úprava a smazání stránky

Novou stránku vytvoříme tak, že do jiné vložíme odkaz s názvem neexistující stránky nebo, že upravíme název existující stránky v adresním řádku prohlížeče. Stránky mají hierarchickou strukturu. Mohou tvořit kategorie a podkategorie stránek. Každý uživatel má právo přístupu (čtení a zápisu) jen do určitých kategorií, takže je možné, že v některých kategoriích nebude možné stránku vytvořit. Na zkoušení používejte kategorii PlayGround, kam mohou všichni.

Novou stránku „Nová stránka“ v kategorii PlayGround vytvoříme zadáním http://www.nazevserveru.cz/wiki/doku.php/playground:novastranka do adresního řádku prohlížeče nebo vytvořením nového odkazu Nová stránka v jiné stránce (odkaz je červený, pokud stránka opravdu neexistuje: Nová stránka) a kliknutím na něj. Zobrazí se upozornění Stránka s tímto názvem ještě neexistuje. Klikněte vpravo u okraje na ikonu tužky.

Celou novou kategorii vytvoříme stejně. Pokud chceme, aby kategorie měla nějakou úvodní stránku, která ji popisuje, vytvoříme hned v kategorii stránku s názvem „uvod“. V menu se pak zobrazí pod odkazem na kategorii právě tato stránka.
Příklad: v kategorii „Informatika“ chci vytvořit podkategorii „Počítačové sítě“ s úvodní stránkou a podstránkou „Síťové adresy“.
Zakládám proto stránky s odkazy informatika:site:uvod a informatika:site:adresy.
Na stránce informatika:site:uvod (odkaz vypadá takto Počítačové sítě) napíši hned v záhlaví nadpis „Počítačové sítě“ a pokračuji popisem kategorie. Díky tomu se v menu neobjeví „site“ (jak je to v adrese), ale „Počítačové sítě“. Na stránce informatika:site:adresy (odkaz vypadá takto Síťové adresy) napíši hned v záhlaví nadpis „Síťové adresy“ a pokračuji textem stránky.

Existující stránku upravím (nebo její způsob zápisu/kód zobrazím) kliknutím na ikonu tužky u pravého okraje textu nebo na tlačítko „upravit“ vpravo ve stránce za každým blokem textu.

Stránka se smaže tak, že se dá editovat a vymaže se veškerý její obsah.

V DokuWiki se stránka ve skutečnosti nesmaže. Pouze se po vymazání obsahu skryje, ale správce webu ji stále může zobrazit. Cokoliv, co jednou uložíte, už v DokuWiki navždy zůstává s vaším jménem a informací, kdy jste úpravu provedli. Byť jsou tyto informace skryty v historii stránky…

dokuwiki/jak_psat_na_dokuwiki.txt · Poslední úprava: 2021/03/02 08:58 (upraveno mimo DokuWiki)