Exkurze do Osvětimi

V pátek 27. dubna se zájemci z řad studentů a studentek Hořického gymnázia zúčastnili exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi. Společně s průvodcem jsme prošli hlavní tábor Osvětim I, prohlédli si expozice v barácích, kde byli v době 2. světové války vězněni zajatci a političtí odpůrci režimu, blok č.11 – blok smrti, kde byli vězni mučeni a popravováni, viděli jsme jedinou zachovanou plynovou komoru a pece, táborovou šibenici a šibenici, na které byl po válce popraven velitel tábora Rudolf Höss, a neméně silně na nás zapůsobily osobní věci vězňů, které byly po jejich zplynování roztříděny a posílány do Německa – běžné věci osobní potřeby jako hrnce, kartáče, ale také spousty bot a botiček, protéz, kufrů a dokonce i vlasy, které sloužily jako surovina v textilní výrobě.
Odtud jsme pak zamířili do nedaleké Březinky, kde se nacházel vyhlazovací tábor Osvětim II, určený k likvidaci Židů, Cikánů a dalších nežádoucích lidí. Stáli jsme na rampě, kde probíhala selekce vězňů – kdo je vhodný na práci, na pokusy doktora Mengeleho, kdo zamíří rovnou do plynové komory. Viděli jsme ruiny jedné ze čtyř plynových komor (Němci je sami zničili, aby zakryli důkazy o masovém vyvražďování), dřevěné baráky bez oken s třípatrovými palandami pro muže, zděné baráky s podobnými palandami pro ženy, táborové latríny. Pan průvodce nám po celou dobu poskytoval podrobný výklad.
Snad teď lépe chápeme, co to byl holocaust.

Stručné informace a zajímavosti